Podpora za ekologické nakládání s dešťovou vodou

V programu Dešťovka najdete tři skvělé dotace, které Vám pomohou lépe chránit životní prostředí a ještě ušetřit.

Dešťovka je jeden z nejvíce smysluplných dotačních programů v Česku. Změny klimatu přinesou v příštích letech více sucha a více přívalových srážek. Dešťovka na vývoj situace chytře reaguje.

55.000 Kč na zalévání zahrady dešťovou vodou

Nejjednodušší forma dotace Dešťovka je určena k zachytávání dešťové vody a zalévání s touto. Tato část dotace je aktuálně určena pro domy již postavené zkolaudované před 27.4.2017. Je velká pravděpodobnost, že tento typ podpory bude otevírán opakovaně a bude tak možné využít i pro domy kolaudované později.

Dotace činí 20.000 Kč + 3.500 Kč na každý m3 záchytné nádrže. Tedy u nádrže 10 m3 bude celková dotace 55.000 Kč. Dotací lze zaplatit 50% celkových nákladů.
Jde o jednoznačně skvělý způsob, jak pomoci ekologii, Vaší zahradě i Vaší peněžence. Pokud déšť zachytáváme do nádrží, místo aby okamžitě protekl do kanalizací, pomáháme v době silných přívalových dešťů. Tisíce sběrných nádrží u rodinných domů dokáží v takovém případě fungovat jako retenční nádrže a zachytit nejhorší část vodního přívalu.
Měkká dešťová voda je skvělým zdrojem pro zalévání zahrady. Zdrojem zahradě prospěšným a navíc naprosto levným. V ES tuto možnost naprosto doporučujeme.

65.000 Kč na splachování dešťovou vodou

Druhou zajímavou možností je dotace na zachycení dešťové vody do jímky a následné použití této ke splachování domu a zalévání zahrady. Tato dotace se již týká také nově stavěných domů.
Dotace činí 30.000 Kč + 3.500 Kč za každý m3 záchytné nádrže. Tedy u nádrže 10 m3 bude celková dotace činit 65.000 Kč. Dotací lze pokrýt 50% celkových nákladů.
Používání pitné vody pro splachování toalet je naprostá anomálie, která nebude mít dlouhého trvání. Kvalitní voda je vzácná. Využití dešťové vody pro splachování je dobrý prvý krok. Dům tak dobře připravíte na možnost využití takzvané šedé vody.

Naším doporučením je využít všechny tři typy podpory a tyto vzájemně kombinovat. Využijte ke sběru dešťové vody všechny plochy, které se Vám nabízejí. Střechy, zpevněné plochy, chodníky. Vše při chytrém projektu je možné směrovat do sběrných nádrží.

90.000 Kč na splachování a zalévání přečištěnou odpadní vodou

Naprosto úžasná je možnost třetí, kterou je vybudování malé domácí čistírny odpadních vod, jímání takto přečištěné šedé vody a použití této k zalévání zahrady a ke splachování.
Dotace činí 45.000 Kč + 10.000 Kč za projekt + 3.500 Kč za každý m3 záchytné nádrže. Tedy u nádrže 10m3 bude celková dotace činit 105.000 Kč. Dotací lze uhradit 50% nákladů.
Pro využití této dotace je nutné postavit dům chytře. V domě provedeme dvojí kanalizaci. Odpady z umyvadel, sprch, vany a pračky odvedeme do čistírny. Takto velmi dobře vyčištěnou šedou vodou pak splachujete WC. Přebytek takto vyčištěné vody můžeme přepadem použít do systému k zalévání zahrady.

Náš tip - 140.000 Kč
Kombinujete dotace. Používejte přečištěnou šedou vodu ke splachování a jímejte dešťovou vodu, kterou budete zalévat zahradu. Chytrým systémem přepadů pak můžete přebytky vody z jednoho systému využít k plnění systému druhého.

Dotace činí 60.000 Kč + 10.000 Kč za projekt + 3.500 Kč za každý m3 záchytné nádrže. Tedy u nádrží 2x10m3 bude celková dotace činit 140.000 Kč. Dotací lze uhradit 50% nákladů.

Pomocí této dotace ušetříte hodně peněz při pořízení a pak mnoho dalších let provozu. Voda totiž bude stále vzácnější surovinou.

Podpora za ekologické nakládání s dešťovou vodou

Informace uvedené v tomto bulletinu jsou platné ke dni 1.4.2019.
Aktualizováno: 3.4.2019 zpět

https://web.1svet.cz/bulletiny/dotace-ktere-zlevni-vas-dum/podpora-za-ekologicke-nakladani-s-destovou-vodou/
Tento článek je součástí pravidelného bulletinu společnosti Ekonomické stavby, který vydáváme ve spolupráci s odborníky. Pokud se vám článek líbil a chtěli byste pravidelně dostávat ucelené informace formou bulletinu, zaregistrujte se k odběru zde.