Podpora na ekologické zdroje tepla

V programu Zelená úsporám najdete také několik pěkných možností dotace na ekologické zdroje tepla. Paleta možností je široká, snadno tak vyberete, co Vám do Vašeho projektu přijde vhod.

50.000 Kč na ohřev vody solárními panely

Pokud uvažujete solární panely na střechu, které Vám ohřejí teplou užitkovou vodu, či pomohou s vytápěním, pak Vás zaujme tato část dotace Zelené úsporám.

A) Příspěvek 35.000 Kč pokud budou solární panely ohřívat jen teplou užitkovou vodu. (sprchování)

B) Příspěvek 50.000 Kč pokud použijete jiný typ bojleru a solární panely pomohou ohřívat i vodu podlahového vytápění.

V tomto případě jednoznačně doporučujeme zvolit příspěvek 50.000 Kč, rozdíl technických řešení mezi A a B je nepatrný.

150.000 Kč na výrobu vlastní elektřiny fotovoltaikou

Ještě silnější podporu, než na ohřev vody sluncem, nabízí stát při pořízení fotovoltaické elektrárny. A zde je celá škála možných technických řešení.

A) Příspěvek 35.000 Kč pro přímý ohřev teplé užitkové vody. V tomto případě jde o technicky nejjednodušší cestu. Fotovoltaický panel na střeše vyrobí elektrickou energii, která není nijak skladována v baterii a je rovnou v elektrickou topnou patronou v boileru přeměněna v teplou užitkovou vodu. Řešení technicky velmi jednoduché a ve své jednoduchosti účinné.

B) Příspěvek 55.000 Kč, 70.000 Kč, 100.000 Kč či dokonce 150.000 Kč na systém, kde energii vyrobíte fotovoltaickým panelem a ukládáte do baterie. Výše příspěvku se mění podle výkonu celého zařízení. C) Příspěvek 150.000 Kč pro efektivní kombinaci fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla. V tomto případě vyrobenou elektřinou z panelu poháníme tepelné čerpadlo, které nám tuto mění v teplo. Systém nesmírně účinný.

Podpora v odstavci B) je závislá na kvalitních bateriových polích. Z mnoha směrů slyšíme, že dobré nové baterie jsou již téměř k dispozici. Stále však téměř. Současné systémy baterií však doposud dobrou efektivitu nenabízejí. Do doby lepších baterií tak podpora v odstavci B) nebude pro Vás příliš efektivní.

Zcela opačná situace však je u odstavce A) a C). Chcete-li jednoduchý na pořízení i provoz nenáročný systém, který Vám zlevní ohřev teplé vody téměř k nule, pak budete nadšeni systém podporovaným odstavcem A). Jednoduché a funkční.

Pokud jste ve svém domě uvažovali tepelné čerpadlo, pak podporou C) dostanete fotovoltaiku zdarma. Případně obráceně.

Pokud jste FVE využít chtěli, tato podpora Vám přinese tepelné čerpadlo za třetinu ceny.

V systému C) přeměňujete elektřinu v teplo tepelným čerpadlem. Efektivita systému se tak násobí. K radosti Vaší peněženky i Vás.

Podpora na ekologické zdroje tepla

Informace uvedené v tomto bulletinu jsou platné ke dni 1.4.2019.
Aktualizováno: 3.4.2019 zpět

https://web.1svet.cz/bulletiny/dotace-ktere-zlevni-vas-dum/podpora-na-ekologicke-zdroje-tepla/
Tento článek je součástí pravidelného bulletinu společnosti Ekonomické stavby, který vydáváme ve spolupráci s odborníky. Pokud se vám článek líbil a chtěli byste pravidelně dostávat ucelené informace formou bulletinu, zaregistrujte se k odběru zde.