Zděný dům vs. dřevostavba
Chytré bydlení v dřevostavbě? A co chytré bydlení ve zděném domě, aneb klasika je klasika. Stavba rodinného domu není zrovna malou investicí. Je proto třeba dobře zvážit, z čeho bude postaven. Je to právě materiál, který má rozhodující vliv na dlouhodobou kvalitu celé stavby. Jak se rozhodnout pro tu správnou technologii?
V poslední době jsou velmi oblíbené nejrůznější alternativní stavební technologie. Zastánci zdůrazňují především nižší náklady nebo rychlost stavby. Například dřevostavbu můžete pořídit i za polovinu toho, co zděný dům. Odpůrci však poukazují na menší kvalitu těchto materiálů a na klasické zdivo nedají dopustit. Obě varianty mají svá pro a proti. Pan Nosek měl prý ale od začátku jasno – jiný než zděný dům by si neuměl představit.
“Se stavbou domu jsme před tím neměli žádnou zkušenost. Celý život jsme žili v panelovém domě v Mladé Boleslavi. Vše se změnilo až ve chvíli, kdy nám rodiče nabídli stavební parcelu,” přibližuje začátky pan Nosek. „Od samého začátku jsme měli jasno, že chceme zděný dům. I když nás trochu překvapil fakt, že většina stavebních firem prosazovala dřevostavby,” dodává s tím, že i on proto na chvíli zaváhal.
Ačkoli jsou dnes dřevostavby velmi populární, existuje početná skupina lidí, která stejně jako pan Nosek, dává přednost dlouhodobé kvalitě. Dřevostavby sice mají dobré tepelné vlastnosti, udržují v domě optimální vlhkost vzduchu a základním stavebním prvkem je přírodní materiál, životnost dřeva je však podstatně nižší. Odhaduje se zhruba na 30 let. Ekonomičnost takové stavby je pak, nahlíženo touto optikou, relativně sporná.
OSB desky sice nabízí lehkou konstrukci, dřevo vše provoní, ale pro stavbu rodinných domů z pohledu odborníků spíše nevhodné. V případě havárie nebo horkých letních dnů se pak ukazují výhody zděného domu, který udržuje příjemné klima po celý rok a zároveň jde o požáru i vodě relativně odolný materiál. To bylo rozhodujícím argumentem i pro pana Noska. Dřevostavbu je sice možné v určitých případech postavit bez stavebního povolení, veškerou administrativu ale pan Nosek dal na starost nám, a my pro něj a jeho rodinu zařídili vše od projektu přes stavební povolení až po samotnou stavbu domu Lucie 23.
„Na život v rodinném domě jsme si zvykli okamžitě. Už po jednom měsíci jsme si neuměli představit, že bychom se vrátili do původního bytu v paneláku, kde jsme přitom strávili 30 let! Nyní zvelebujeme okolí domu. Je to pro nás práce náročná, ale příjemná. Tak si krásně žijeme na čerstvém vzduchu, v našem domě inspirovaném řeckým stylem,” uzavírá se spokojeným úsměvem na rtech paní Nosková.